בדיקת TheMarker: כמה מלח שמים לכם בגבינה?

הן נחשבות מזון בריאות עשיר בסידן וזוכות לפופולריות במשך כל השנה, ולא רק בשבועות ■ אבל חלק גדול מהגבינות האהובות על הישראלים – כמו בולגרית וצפתית – מכילות גם כמויות בלתי סבירות של נתרן ■ אילו גבינות מומלצות ביותר למאכל ואילו עדיף לשמור רק לארוחת החג רינה רוזנברג | 06.06.2011 כתבה בהשתתפותי


חג השבועות, שיחול השבוע, מזניק את מכירות הגבינות ברשתות השיווק ב-230% לעומת ימים רגילים. אבל הישראלים לא צריכים את שבועות כדי לאכול גבינות. לפי נתוני נילסן, ההיקף הכספי של שוק הגבינות בישראל הוא כ-3 מיליארד שקל בשנה והיצרניות המובילות בתחום הן תנובה, שטראוס, טרה, מחלבות גד ומשק צוריאל. קטגוריית הקוטג', הגבינה הנמכרת ביותר בישראל, תופסת כ-28% מההיקף הכספי של השוק, וגבינת קוטג' 5% שומן של חברת תנובה מובילה את הקטגוריה. מוצרי גבינה נתפשים בקרב הציבור הישראלי כמזון בריאותי, בעיקר בגלל הסידן שמצוי בהם בכמויות גבוהות. מרבית הישראלים כלל לא טורחים לבדוק את הערכים התזונתיים של הגבינות לפני שהם קונים אותן, אך למעשה קיימים הבדלים עצומים בכמויות הסידן בין הגבינות השונות. חלקן עשירות גם בשומן ונתרן שיכולים לגרום נזק לבריאות באכילה לא מבוקרת. "גבינות הן מקור טוב לחלבון, סידן וויטמינים", אומרת מיכל סוקמן, דיאטנית קלינית במכבי שירותי בריאות. "אף שיש כיום הרבה ויכוחים וספקות לגבי האיכות של הגבינות וההכרח שלהן בתזונה, במיוחד מצד הנטורפתים, הגישה של הדיאטניות הקליניות היא שאם לא נבדקה והוכחה רגישות ללקטוז או אלרגיה לחלב – הגבינות מומלצות לצריכה כי הן עוזרות לתחושת השובע. יש עדויות שצריכה נכונה של מוצרי חלב יכולה לתרום במניעת סרטן ואוסטאופורוזיס, שמירה על משקל תקין ובנייה נכונה של מסת העצם אצל ילדים. ההמלצה לצריכה יומית של סידן היא גבוהה – 1,000 מ"ג. אנשים שנמנעים מצריכת מוצרי חלב יתקשו להגיע לכמות הזו". עם זאת אומרת סוקמן כי צריך לבחור את מוצרי החלב האיכותיים יותר. "עדיף לבחור בכל קטגוריה את הגבינות מופחתות השומן, לא יותר מ-5%, ולבחור את אלה שמועשרות בסידן", היא מסבירה. "יש להתייחס למזון עשיר שומן ומלח כאל מזון שמוביל לתזונה לא נכונה אך מפנקת, ולכן יש לצרוך אותו בתדירות נמוכה, בהתאם למצב הבריאותי ולעודף המשקל". כדי להכריע איזו מבין הגבינות מומלצת יותר ואיזו פחות הצגנו בפני הדיאטניות הקליניות סוקמן, עינת מזור משירותי בריאות כללית וסיגל פרישמן, דיאטנית קלינית מבית החולים בלינסון, את הערכים התזונתיים של גבינות בשש קטגוריות שונות – בולגרית, צפתית, קוטג', גבינה רכות למריחה, גבינה צהובה וגבינת שמנת – מבלי שהן יודעות באילו מותגים או חברות מדובר. ביקשנו מהן לחוות דעתן לגבי היתרונות והחסרונות הבריאותיים בכל קטגוריה, ולבחור את הגבינה המומלצת ביותר בכל קטגוריה.

בולגרית: כמויות נתרן עצומות חישבו על מנת אבטיח עם גבינה בולגרית. במנה אחת כזו אפשר לחסל בקלות חצי קופסת גבינה, ומזה צריך להיזהר. בכל הגבינות הבולגריות שהצגנו בפני הדיאטניות התגלו כמויות נתרן גבוהות מאוד בכל קנה מידה – 1,300-1,860 מ"ג נתרן ל-100 גרם. "אלה כמויות נתרן מטורפות", אומרת מזור. "יש כאן יותר מחצי הכמות המומלצת היומית. צריך לזכור שכמות הצריכה המומלצת ליום היא 2,500 מ"ג נתרן וב-100 גרם של בולגרית, משקל שווה ערך לכחצי קופסה, אפשר להגיע בקלות ליותר ממחצית מכמות זו". סוקמן מסכימה עם מזור ומוסיפה: "אנשים לא מודעים לכמויות המלח הגבוהות בגבינה בולגרית והם לא מבינים שגם אם עכשיו הם לא סובלים ממחלות הקשורות לצריכת מלח גבוהה, אם הם ימשיכו כך – לא רחוק היום שזה יקרה. הציבור חייב להפנים את המשמעותיות הבריאותיות של צריכה מוגברת של נתרן. "המלח כיום הוא גורם סיכון מרכזי למחלות לב ויתר לחץ דם", מסבירה סוקמן. "מחקר שהתפרסם לפני כשנה טוען שאם נפחית שלושה גרמים נתרן ביום (חצי כפית מלח), הדבר שווה ערך להפסקת עישון מבחינת יתרונות בריאותיים. זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו. לא חייבים ללכת על המזונות הכי דלי נתרן, אבל בטח לא כדאי לבחור במזון שכשאוכלים ממנו מוסיפים מיד 1,000 מ"ג נתרן לתפריט. אכילה של מוצרים כאלה בתדירות גבוהה מובילה לעודף מלח בתפריט היומי ולסיכון בריאותי". צפתית: כמות הסידן לא מחפה על כמויות הנתרן הגבינה הצפתית אולי נראית תמימה, אבל גם בקטגוריה זו כמויות הנתרן ל-100 גרם גבוהות במיוחד – 700-1,000 מ"ג נתרן ל-100 גרם גבינה – והדיאטניות ממליצות לצרוך גם מהן במידה. לעומת הגבינה הבולגרית, שמכילה עד 250 מ"ג סידן, בצפתית כמויות הסידן ל-100 גרם גבוהות יותר – כ-550 מ"ג. עם זאת, סוקמן טוענת כי זה מקרה של אליה וקוץ בה: "מקבלים חצי מכמות הסידן היומית הדרושה, אך גם כמות נתרן גבוהה". לדבריה, עדיף לוותר על הסידן, שכן הנזק שטמון בצריכת כמויות גדולות של נתרן גדול מהתועלת של תוספת הסידן. בעניין זה כדאי לשים לב להערות היצרן בנושא המליחות, ולא לטעות לחשוב שאם כתוב על המוצר שהוא ב"מליחות עדינה" אז כמות הנתרן בו נמוכה. על אריזת הגבינה הצפתית של גד מתנוסס כיתוב כזה, אך המוצר מכיל 700 מ"ג נתרן. אמנם מדובר בכמות נמוכה יותר מזו של המתחרים, אך היא עדיין רחוקה מלהיות דלת נתרן (עד 100 מ"ג ל-100 גרם).

קוטג': כמות סידן כפולה בשטראוס בגבינות הקוטג' שנבדקו ערכי הנתרן נמוכים יותר (400 מ"ג ל-100 גרם) מאלה שנמצאו בגבינה הבולגרית ובצפתית, אך עדיין לא מדובר במוצר דל נתרן וגם אותו יש לצרוך במידה. הדיאטניות שמו לב להבדל משמעותי בערכי בערכי הסידן בין המותגים בקטגוריה זו – לטובת שטראוס. תנובה וטרה מציעות 100 מ"ג סידן עבור 100 גרם קוטג', ואילו בגבינה של שטראוס יש פי שניים סידן ל-100 גרם – 200 מ"ג. מזור מציינת כי מדובר בהבדל קריטי. העובדה שטרה לא מתעלה על מתחרותיה מבחינת ערכי הסידן מעניינת עוד יותר לנוכח העובדה שהיא בחרה לכתוב על המכסה של המוצר בהדגשה את המלים "BIO + סידן + ויטמין D". כל אלה נמצאים בקוטג', אך כשחברה מבליטה ערכים או רכיבים ספציפיים על פני אחרים הלקוח עלול לחשוב שמדובר במוצר המועשר בהם, וכפי שנראה במקרה זה, לא כך הדבר. מטרה נמסר בתגובה: "הקוטג' של טרה מועשר בסידן. כמות הסידן הכוללת היא כ-10% מהקצובה המומלצת למבוגרים בכ-100 גרם קוטג', ושומרת על הטעם המעודן והמצוין של המוצר.

גבינה לבנה: דלה בנתרן

הגבינות הרכות למריחה הן בין המומלצות לאכילה, וזאת לאור הרמה הנמוכה יחסית של נתרן – 200-260 מ"ג. רמות הסידן נמוכות גם הן, ודומות לאלה של הקוטג'. גם כאן שטראוס מציעה את רמת הסידן הגבוהה ביותר (200 מ"ג) לעומת המתחרות, שמציעות ערכים של 95-130 מ"ג.

צהובות: הרבה שומן, הרבה סידן

הגבינות הצהובות הנמכרות ביותר בישראל מכילות יותר מ-22% שומן. לכן, אף שקיימות בשוק גבינות לייט עם 9% שומן, הצגנו בפני הדיאטניות את הגבינות השמנות יותר. למרות אחוזי השומן הגבוהים ביחס ל-100 גרם, חבילה של גבינה צהובה מכילה 200 גרם – שש-שבע פרוסות. כלומר, באכילת פרוסה אחת אחוזי השומן נמוכים יותר. פרישמן אומרת כי לא צריך לשלול את הגבינה הצהובה. "אנחנו בודקים אם מזון בריא או לא לפי מכלול הערכים שהוא מציע, ואם אנחנו יודעים שיחידה אחת קטנה של גבינה מספקת 200 מ"ג סידן – זה במקרים מסוימים שווה את זה. אם האוכלוסייה, ובמיוחד הילדים, היו מסוגלים לאכול גבינות דלות שומן בכמויות גדולות וכך להרוויח את הסידן, אז המצב היה טוב. אבל זה לא תמיד עובד. אנשים ששומרים על תזונה נכונה, שהמשקל שלהם תקין ושרמות השומנים בדם תקינות, יכולים לאכול פרוסת גבינה צהובה מדי פעם".

מזור מסכימה עם פרישמן: "קשה להגיע לכמות סידן גבוהה במזון אחר, כמו זו שמציעה פרוסה אחת של גבינה צהובה, אבל אי אפשר לאכול את זה כל יום. צריך למצוא תחליפים דלי שומן שמכילים סידן בכמות כזאת".

גבינות שמנת: המון שומן ומעט סידן

גם במקרה של גבינות השמנת התבקשו הדיאטניות לבדוק את אלה שמכילות יותר מ-22% שומן, מכיוון שלפי נתוני נילסן אלה גבינות השמנת הנמכרות ביותר. אחוזי השומן אמנם באים לידי ביטוי בטעם ובמרקם, אך הדיאטניות מדגישות כי יש להתייחס אליהן כאל פינוק. "יותר מ-60% מהאוכלוסייה הבוגרת נמצאת בעודף משקל, וגם כמעט 50% מהילדים. המצב לא טוב בלשון המעטה, ואנחנו רואים יותר ויותר מחלות של זקנים כמו כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם אצל ילדים", אומרת פרישמן. "זו קטגוריה שאינה מומלצת לחלק גדול מהאוכלוסייה בגלל רמות השומן הרווי הגבוהות – יותר ממחצית כמות השומן הכוללת – שסותם את כלי הדם ועלול לגרום למחלות לב. גם לאוכלוסייה בריאה אני לא ממליצה לצרוך כמויות גבוהות מגבינות כאלה כי יש אפקט מצטבר. זו גבינה שאוכלים בחגים ובאירועים מסוימים ולא על בסיס יומי", אומרת מזור. בניגוד לקטגוריית הגבינה הצהובה, שבה רמות השומן גבוהות אך גם כמויות הסידן, גבינות השמנת מציעות לנו אחוזי שומן גבוהים אך ערכי סידן נמוכים. בבדיקת ערכי הסידן של גבינות השמנת של החברות השונות עלו הבדלים משמעותיים. בזו של נפוליאון תנובה, שהיא גם הגבינה הנמכרת ביותר בקטגוריה, כלל לא צוין הערך, מה שמרמז על כמות נמוכה ביותר של סידן. בזו של שטראוס מדובר ב-90 מ"ג, ורק מחלבת גד מציעה 210 מ"ג ל-100 גרם מוצר, ערך שדומה לזה שראינו בקוטג' ובגבינת למריחה סקי של שטראוס. מטרה נמסר בתגובה: "הגבינה מועשרת בסידן בכמות אופטימלית מבחינת צריכה יומית תוך שמירה על טעמה המעודן. לגבי הגבינות הצהובות, כמות הנתרן נמצאת בטווח המאפיין את כל קטגוריית הגבינה הצהובה מסגנון הולנדי בישראל ובעולם, בהתאם לטעמו של הצרכן. "לגבי הגבינה הבולגרית, מחלבת משק צוריאל מציעה מגוון מוצרים על פי דרישתו של הצרכן במליחות שונה. בין השאר מציעה המחלבה מוצרים במליחות מעודנת כמו בולגרית מעודנת המכילה כ-50% מכמות הנתרן שבגבינה הבולגרית הקלאסית".

לכתבה המקורית