לא תאמינו מה דוחפים לנו במרק

כתבה - עדיה פיטרמן - 01.11.2011 - דה מרקר

בהשתתפותי

מנה חמה

חומרים משמרים, כמויות עצומות של מלח, פחמימות ריקות וערכים תזונתיים אפסיים – כל אלה הם מנת חלקם של מרקים ותבשילים להכנה ברגע; למה חשוב לשים לב, כמה פעמים בשבוע אפשר לצרוך מנות כאלה והאם יש הבדל בין המוצרים


>> מזג האוויר הסתווי שהגיע מביא עמו חשק לארוחה חמה. אם אתם סטודנטים שמתחילים את שנת הלימודים, או כאלה שעובדים שעות רבות ואין לכם פנאי לבשל, ארוחות חמות שאפשר להכין ברגע הן פתרון קל ונוח. לכן, אין פלא שמרקים ותבשילים שמוכנים תוך 5-10 דקות הם פופולריים.


לפי נתוני נילסן, שוק המרקים הנמסים בישראל גילגל בשנה האחרונה 51.8 מיליון שקל והוא כולל שתי שחקניות מרכזיות ששולטות בשוק: קנור (78%) ואסם (19%); ובנוסף להן קיים גם המותג הפרטי של שופרסל (3%). שוק התבשילים גילגל בשנה האחרונה 16.8 מיליון שקל וכולל שלוש שחקניות מרכזיות ששולטות בשוק: אסם (43%), קנור (30%) ופולדס (24%); אחריהן נמצא המותג של שופרסל, עם 2.5%.


אין ספק שזמן הכנה של המרקים והתבשילים האלה הוא קצר, אבל מה בנוגע לערכים התזונתיים? כדי להבין כיצד לבחור מהמדף בין מגוון המוצרים, בחרנו תבשילים ומרקים פופולריים והעברנו את רשימת הרכיבים והערכים התזונתיים שלהם – ללא שמות המוצרים והחברות – לשתי דיאטניות בכירות: עינת מזור משירותי בריאות כללית; ומיכל סוקמן ממכבי שירותי בריאות.


באופן כללי, שתי הדיאטניות ציינו כי ארוחות מהירות הכנה לא מומלץ לצרוך על בסיס יומי. "השימוש בארוחות המוכנות נהפך לנפוץ יותר ויותר בגלל תרבות העבודה שמשאירה פחות זמן לבישולים. ילדים, סטודנטים וגם מבוגרים שלוקחים את הארוחות האלה לעבודה נוטים לצרוך אותן באופן קבוע", אומרת מזור. היא מוסיפה כי "במיוחד לקראת החורף, כשעולה הרצון במרק אך מתעצלים להכין אותו מהיסוד, יש נטייה לבחור את המרקים להכנה מהירה, אך כל פלח השוק הזה אינו נחשב בריא בקרב אנשי מקצוע".


"באוכל מוכן משלמים על המהירות באיכות", אומרת סוקמן. "אני משערת שמי שבוחרים במוצרים מהירי ההכנה עושים זאת מפאת חוסר זמן או חוסר ידע בבישול וחשש להכין לבד". לדבריה, בחירה בארוחות אלה תלויה בתדירות. "אם בוחרים בארוחה כזו רק כשאין ברירה, למשל, בטיולים כשאין אפשרות לקחת מרכיבי בישול רבים, או במקרה שנוצר מצב שבו אין זמן לבשל בבית, אז זה לא בעייתי", אך ההמלצה היא לא לצרוך ארוחות מוכנות יותר מפעם בשבוע.


אם בכל זאת בחרתם תבשיל או מרק מהקטגוריה, כדאי להיות ערים לכמה נושאים.


1. ארוחות יקרות וחסרות ערך תזונתי


בארוחות המהירות, אומרות הדיאטניות, חומרי הגלם מיובשים ומרוקנים מערך תזונתי. "את כל הירקות בארוחות אלה מייבשים כך שלא נותרת בהם איכות תזונתית", אומרת סוקמן, "וכדי לחזק את הטעם עוד מוסיפים סוכר ומלח". לדבריה, גם אם מפרידים בין התבשילים לבישול בעשר דקות לבין המנות להכנה מהירה עם מים רותחים, לא מוצאים כל הבדל בערכים התזונתיים.


לדברי מזור, אם בודקים את סוג הפסטה המיובשת, בחלקן אמנם מצוין כי זוהי פסטה מקמח דורום, "הנחשבת איכותית יותר מכזו שחלקה מקמח חיטה רגיל, אך אין לה עדיפות – כל סוגי הדגן – אורז, קוסקוס, פסטה – הם במצב מיובש ואינם בעלי ערך תזונתי במידה שווה". גם החלבונים המעטים שקיימים במזון, לדברי הדיאטניות, אינו מוסיף להן ערך.סוקמן מציינת כי לעומת תבשיל מקורי של אורז עם ירקות או פסטה ברוטב, גם המחיר של הארוחות המוכנות הוא גבוה. "אם רוצים אורז עם ירקות מהר וזול, עדיף להכין אורז ולשפוך עליו לקט ירקות קפואים מבושלים במים או במיקרו", היא אומרת. "מלבד המחיר הזול, גם יהיה לתבשיל ערך תזונתי".


2. הרבה מאוד נתרן


הארוחות המהירות מכילות כמויות גבוהות של נתרן. הדיאטניות מציינות כי צריכה של נתרן לאורך זמן מקושרת עם לחץ דם גבוה, מחלות לב, אירועים מוחיים ומחלות כליות. "ב-100 גרם קוסקוס יבש יש 7 מ"ג נתרן בלבד ו-1.7 גרם שומן", אומרת מזור. לעומת זאת, בתערובת להכנת תבשיל הקוסקוס יש 1,385 מ"ג נתרן ב-100 גרם תערובת יבשה. "אלה כמויות גבוהות מאוד של נתרן, כמו גם במרקים – בהם יש לזכור כי הערכים שמצוינים ל-100 מ"ל הם בעצם לחצי כוס, כך שבפועל אוכלים הרבה יותר ואפשר להגיע לצריכה של כמות גבוהה מאוד של נתרן מתוך התצרוכת היומית המומלצת".


3. רשימות רכיבים ארוכות המלאות בתוספים


כבכל מוצר מזון, ככל שרשימת הרכיבים ארוכה יותר – כך המוצר מתועש יותר ובריא פחות, אומרות הדיאטניות. לרבות מהארוחות המוכנות יש רשימות מרכיבים ארוכות שבהן נמצאו תוספים רבים, כמו חומרים משמרים, מייצבים, מתחלבים, מונעי גושים וחומרי טעם וריח. מבין אלה יש שנחשבים לא בריאים. החומר הבעייתי ביותר הוא צבע המאכל טרטזין – צבע צהוב שזכור משקדי המרק הצהובים, שמאז 2002 מיוצרים בלעדיו. לדברי הדיאטניות, הצבע מקושר להיפראקטיביות אצל ילדים, ונחשב מעורר תגובות אלרגיות, ומאז 2009 הופסק השימוש בו בארה"ב ובבריטניה. ואולם בארוחת הפסטה והגבינה של פולדס הוא עדיין קיים.


גם אבקת סירופ תירס נחשבת לא בריאה, ונמצאה בקרוב לחצי מהארוחות שבדקנו. "זהו עוד סוג של סוכר, שמוסיף סוכרים פשוטים למזון", אומרת סוקמן. מזור מציינת כי הוא "נחשב כמזיק לבריאות וקשור להתפרצות סוכרת, ומומלץ להימנע ממנו עד כמה שניתן".


מרקים להכנה מהירה

מרקים להכנה מהירה

גם חלק מהשומנים שנמצאו בארוחות נחשבים לא בריאים. השומן הצמחי המוקשה, שנמצא בארוחת הקוסקוס להכנה עם מים רותחים של מג'יק, מקושר למחלות לב וכלי דם; שמן הדקלים, שנמצא בארוחות הנודלס בטעם עוף של מג'יק נחשב גם הוא למזיק, "מאחר ויש בו אחוז גבוה של שומן רווי", מסבירה מזור.


4. פחמימות ריקות רבות בכמויות קטנות


"הארוחות המוכנות הן תחליף למנת פחמימה, גם אם הן לכאורה מחליפות ארוחה", אומרת מזור. "חלק מהארוחות מכילות כמה סוגי סוכרים, דבר המעלה את כמות הפחמימות ויש לשים לב לכך – במיוחד במרקים שלא בהכרח אמורים להכיל פחמימות רבות".


במרק התירס של קנור ובמרק הפטריות של אסם קיימת, בנוסף לסוכרים, גם תוספת קמח. "הוספת קמח למרק היא מיותרת ורק מורידה את הערך התזונתי שלו", אומרת מזור. סוקמן מדגישה כי "יש לזכור כי גם אם כתוב על השקית שהיא מכילה שלוש מנות – אלה אינן הכמויות שנאכלות בפועל ואנשים נוטים לאכול כחצי ועד שקית שלמה כמנה, כך שבסך הכל רמת הפחמימות גבוהות עוד יותר".


בסופו של דבר, הדיאטניות ממליצות להשוות בין סוגי הארוחות ולבחור את אלה המכילות פחות פחמימות ונתרן, בנוסף לרשימות רכיבים קצרות הכוללות פחות חומרים ותוספים."לא מתיימרים להיות בריאותיים"

תבשיל להכנה מהירה

מאסם נמסר בתגובה: "צרכנים רבים נוהגים בעת הכנת מרק פטריות ביתי להסמיך אותו באמצעות קמח או עמילנים ולהוסיף לעתים גריסים או פחמימות אחרות כדי לקבל מרק עשיר וסמיך. מרק הפטריות של אסם עונה בדיוק על צורך זה".


מחברת מור-ים, המייבאת את מוצרי פולדס, נמסר בתגובה: "המוצר קיים מאות שנים בשוק, נמכר בארה"ב ובקנדה ולא מתיימר להיות מוצר בריאותי, כמו מוצרים רבים הקיימים בשוק".


מיוניליוויר, משווקת קנור, נמסר בתגובה: "תירס בהגדרתו הוא מקור טוב לפחמימות. בנוסף, קיימת העדפה צרכנית למרקים מוקרמים, המייצרים טעם וסמיכות רצויים ולרוב מייצרים תחושת שובע. הקרמת מרקים נעשית באמצעות עמילנים כמו קורנפלור וקמח, כדי להימנע מהוספת שומנים למוצר. קנור מציעה גם מרקים שאינם מוקרמים ואינם מכילים תוספת קמח".


ממג'יק נמסר בתגובה: "השימוש בשמן דקלים נפוץ בתעשיית המזון בכלל ובמטבח האסייתי בפרט. שמן דקלים הוא שמן טבעי מהצומח. כמות השמן במנה היא 3.6 גרם ל-100 גרם – כמות נורמלית, טבעית ומקובלת במנות מסוג זה. אנו מציעים כאלטרנטיבה למוצרים הרגילים גם מוצרים מופחתי שומן, ללא שימוש בשמן דקלים".